İçeriğe geç
yabancıya konut satışı

Özellikle son yıllarda bilindiği üzere ülkemizde yoğun bir Dış göç almaktadır. Bu durum ister istemez yabancıya konut satışı yapılabilir mi sorusunu akıllara getirmektedir. Ayrıca gerek Turizm bölgeleri gerekse endüstriyel Sanayi içerisinde yabancı uyruklu kişilerin sayısı bir hayli attı. Öncelikle bu konuyla ilgili bilinmesi gereken Şirket Vakıf veya dernek gibi kuruluşların hiçbir şekilde konut ya da gayrimenkul alımı yapamayacaklarıdır. Ancak istisnai bazı durumlar söz konusudur.

Petrol Sanayi Yatırımı Yapanlar Ev Alabiliyor

Bu istisnaların başında petrol sanayi ve turizm yatırımı yapanlar geliyor. Bunun dışında daha bir çok farklı istisna bulunmaktadır. Sözgelimi Turizm yatırımları dışında Petrol sanayi konseptine dayalı çalışma gerçekleştirenler bu istisnalar içerisinde yer almaktadır. Dolayısıyla ülkemizdeki Turizm yatırımlarını ve endüstriyel sanayinin gelişmesi açısından bu alanlarda faaliyet gösterenlerin konut alımına izin verilmektedir. Ayrıca Cumhurbaşkanı tarafından ilan edilen ülkelerin vatandaşları konut alımı yapabilmektedir.

2634 sayılı Turizm teşvik kanunu Kapsam Dışında

Başka bir deyişle 6491 sayılı petrol kanunu veya 2634 sayılı Turizm teşvik kanunu ve son olarak 4737 sayılı endüstri bölgeleri kanununa tabi olanlar bu haktan yararlanabiliyor. Sayılan kanunlara uygun olmayan şirketlere konut ve arsa satışı yapılamaz. İzninizle bu konuda bir ilave bilgi paylaşalım. Yabancıya ev satışı veya daire satışı sırasında ikamet izni şartı bulunmuyor. Bu nedenle yabancıya konut satışı konseptinde bu belgeyi istemeye gerek bulunmuyor. Umuyoruz ki yazımız yararlı olmuştur. Esen kalınız. Site iletişimi

HEMEN ARA